Tıkalı Tuvalet Açan Firma

Tıkalı tuvalet açan firma, kırıp dökme işlemi yapmadan hem ortama zarar vermezler, hem de borulara zarar vermeden sorunu kökünden çözerler. Teknolojik gelişmeler ışığında artık kimse eski yöntemle tuvalet tıkanıklıklarını açmamaktadır. Tıkalı tuvaletleri açan firmalar son teknoloji cihazlar ile soruna müdahale etmektedirler. Bunun için kullandıkları robot cihazların ucuna taktıkları başlık sayesinde pimaş borulara zarar vermeden tıkanıklıkları kolaylıkla açabilirler. Robotla tuvalet tıkanıklığını açan firmalar daha sonra kameralı yöntem ile tesisatı kontrol ederek sorunun tamamen çözüldüğünden emin olurlar. Robot ile tıkalı tuvalet açan firmaların sayısı günden güne artmaktadır. Ancak bazı firmalar kamera sistemini kullanmadıkları için sorun daha sonradan yeniden ortaya çıkmaktadır.

 

Kameralı Tuvalet Tıkanıklığı Nasıl Açılır?

Pahalı cihazlar olan kameralı görüntüleme cihazları her firma tarafından kullanılmamaktadır. Bu nedenle eve çağrılan tesisatçının kameralı görüntüleme cihazının olduğundan emin olmak gerekir. Kameralı görüntüleme cihazının farklı uzunluklarda kablosu vardır. Bu kabloların ucunda kamera sistemi bulunur. Boru içinde ilerleyen kamera görüntüleri monitöre yansıtır. Bu görüntüleri inceleyen teknik ekip sorunun kaynağını ve nerede olduğunu tespit eder. Cihazı kullanan personelin de profesyonel olması gerekir ki görüntüleri iyi okuyabilsin. Aksi takdirde monitördeki görüntüleri anlamlandıramadığı için kameralı tuvalet tıkanıklığı açma çalışması da bir sonuç vermez. Profesyonel olarak çalışan personeller tuvalet tıkanıklığı açma işlemini en kısa sürede gerçekleştirebilirler.

Tuvalet Tıkanıklığı Açan Firma

Tuvalet tıkanıklığı açma işleminde en sağlıklı yöntem robotla tuvalet tıkanıklığı açma yöntemidir. Firmalar tuvalet tıkanıklığı açma işlemine başlamadan önce kameralı görüntüleme cihazı ile tesisatı kontrol ederler. Bu inceleme sırasında tuvaletin tıkanmasına neden olan sorun tespit edilir. Tıkanıklığın giderilmesi için robot cihaz kullanılır. Robot cihaz kullanılmadan önce tıkanıklığa neyin sebep olduğu tam olarak tespit edilir ki robot cihazın ucuna ona göre başlık takılır. Genellikle robotun ucuna parçalama özelliği olan ya da çekip çıkarma özelliği bulunan başlıklar takılır. Bu sayede sorun kökünden halledilmiş olur. Robot ile tıkalı tuvalet açma işlemi yapıldıktan sonra kameralı görüntüleme sistemi ile tekrara tesisat içine bakılır ve olası diğer sorunlar tespit edilir

Makine ile Lavabo Tıkanıklığı Açan Firma

Makine ile lavabo tıkanıklığı açan firma yaygın hizmet ağı ve profesyonel tıkanıklık açma yöntemleri ile tıkalı lavaboları açar. Lavabolar her evde en sık kullanılan yerler olduğundan tıkanması halinde hemen açılması gerekmektedir. Giderler içinde en fazla tıkanıklık sorunu lavabolarda ortaya çıkar. Çünkü her gün birden fazla kez kullanılmaktadırlar. Lavabolara atılan çeşitli atıklar lavabo giderlerinde birikerek ani tıkanıklıklara neden olur. Lavabo tıkanıklıklarında evlerde basit çözümler ile tıkanıklık açılmaya çalışılır. Oysaki bu yöntemler geçici çözümler üretir ve bir süre sonra lavabo tekrar tıkanır. Bu nedenle tıkalı lavaboları makine ile açan profesyonel ekiplerden hizmet alınmalıdır. Makine ile lavabo tıkanıklığını açan firmalar, pimaş giderlerine zarar vermeden tıkanıklıkları açarlar.

 

Makine ile Tıkanıklık Nasıl Açılır?

Lavabo giderlerindeki tıkanıklıkların açılması için evlere gelen firmalar, ellerinde çeşitli teknolojik cihazlar getiriler. Bu cihazlar ile tıkanıklıkları kolaylıkla açarlar. Bir lavabo tıkanıklığını açmak için tıkanıklığa neyin sebep olduğunu tespit etmek gerekir. Bunun işçin profesyonel olarak hizmet veren firmalar, kameralı boru içi görüntüleme sistemleri ile boru içini görüntüleyerek tıkanıklığa neyin sebep olduğunu tespit ederler. Tıkanıklığın tespiti sonrası, robot adı verilen kanal açma makinesinin ucuna tıkanıklığın sebebine göre başlık takılarak tıkalı borunun içine gönderilir. Dönerek ilerleyen bu başlık tıkanıklığa geldiği zaman, eğer kâğıt gibi yumuşak bir şey ise başlığın ucuna dolaşarak geri çekilir. Kireç, harç, derz gibi katı ve sert maddeler nedeniyle tıkanıklık meydana gelmişse bu sefer makinenin başlığına kırıcı başlık takılarak, bu maddeleri kırması sağlanır. Daha sonra tesisatın içi yıkanarak temizlenir.

 

Lavabo Tıkanıklığı Neden Oluşur?

Günlük hayatta en sık kullanılan yerler banyo ve mutfak lavabolarıdır. Bu lavabolarda oluşabilecek bir tıkanıklık hayatımızı alt üst eder. Banyo lavabolarının tıkanma sebepleri arasında, lavabolara atılan saç ve sakal gibi kıllar ile sabun artıkları birleşerek boru içinde tıkanıklıklara neden olur. Mutfak lavabolarının tıkanmasının en büyük nedenlerinden biri hanımların bulaşık yıkarken, yemek artıklarını lavaboya kaçırmaları sonucu boruların içinde biriken bu atıklar tıkanıklıklara neden olur. Bunlara önlem alabilmek için lavaboların giderlerine süzgeç yerleştirmek gerekir.

 

Tıkalı Pimaş Açan Firmalar

Tıkalı pimaş açan firmalar en teknolojik cihazlar kullanarak pimaş tıkanıklıklarını kolaylıkla açmaktadırlar. Pimaş tıkanıklıkları evde basit yöntemler kullanılarak açılmaya çalışılmaktadır. Bu yöntemlerin en başında pompa kullanmak, gidere sıcak su dökmek, tel ile boruları temizlemeye çalışmak gelir. Bazı kimyasallar ile de gider tıkanıklıkları açılmaya çalışılsa da bu çok önerilen bir yöntem değildir. Tüm bu yöntemler ile pimaş boruları açılmış gibi görünür ancak, bu yöntemler geçici yöntemlerdir. Tıkalı pimaşları açmak için profesyonel hizmet veren firmalardan yardım alınmalıdır. Bu firmalar profesyonel ekibi ve son teknoloji cihazları ile tıkalı pimaş borularını kolaylıkla açmaktadırlar.

 

Pimaşlar Neden Tıkanır?

• Özellikle mutfak lavabolarına yağlı yemek atıklarının dökülmesi ile tıkanıklık yaşanabilir,

• Lavaboda peçete ya ada bez parçalarının lavaboda kalması ve gidere gitmesi ile pimaş boruları tıkanabilir,

• Yemek hazırlığı yapan bayanların mutfak lavabosunu çöp atığı şeklinde kullanması sonucu gidere kaçan atıklar pimaş borularını tıkayabilir,

• Kızartmalardan kalan atık yağların sıcak su ile birlikte lavaboya dökülmesi sonucu boru içinde bu yağlar donarak pimaşı tıkayabilir,

• Lavabolarda bulunan süzgeçlerin kullanılmaması,

• Tüm bu nedenlerle pimaş boruları tıkanmaktadır. Bunun yanı sıra binaların hatalı döşenen tesisat yapıları da pimaş borularının tıkanmasına neden olabilir.

 

Pimaş Tıkanıklığı Nasıl Açılır?

Pimaş borularının açılması için firmalar kameralı görüntüleme ve teknolojik robot sistemleri kullanmaktadırlar. Bu sistemler yokken, pimaş borularındaki tıkanıklıklar kırıp dökme işlemleri yapılarak sorun çözülmekteydi. Bu da yüksek maliyetlere neden olmaktaydı. Robotla tıkalı pimaş açma ise hem maliyetten hem de zamandan tasarruf sağlamaktadır. Kameralı görüntüleme sistemi ile önce pimaşın tıkanıklığının hangi bölgede olduğu tespit edilir. Daha sonra robot adı verilen cihazın ucuna hangi tür tıkanıklık mevcutsa ona göre başlık takılır ve boru içine salınır. Tıkanıklık ser bir cisim ya da kireçlenme gibi nedenlerdense başlık bu sert cisimleri kırar ve verilen basınçlı su ile bu parçalar kanalizasyona doğru gönderilir. Bunun yanı sıra tıkama yapan tuvalet kâğıdı, hijyenik ped ya da bebek bezi gibi cisimler ise bu sefer robotun başına ona uygun başlık takılarak, bu cisimleri geri çekme yöntemiyle tıkanıklık açılır.

 

Koku Tespiti Yapan Firma

Koku tespiti yapan firma konusunda eğer bir arayışınız varsa, kesinlikle doğru adrestesiniz. Lavabolardan, tuvaletlerden ya da giderlerden gelen kokular ne yazık ki çok can sıkıcı olabilmektedir. Pis koku sadece evinizden gelmez. Aynı zamanda binanızın dışından da koku gelebilir. Dairenizdeki kötü kokuyu ortadan kaldırmak istiyorsanız, doğru ve profesyonel firmalar ile iletişime geçmelisiniz. Deneyimli çalışanlar, bu noktada ihtiyacınızı karşılayacak ve sizin bu işten kısa süre içerisinden kurtulmanızı sağlayacak. Tuvaletlerde meydana gelen kokuların büyük bir kısmı lavabonun ya da tuvaletin tıkanıklığı olabilir. Bu da kötü kokuların meydana gelmesine sebep olabilir. Özellikle yaşam alanlarında meydana gelen kokular ne yazık ki çok can sıkıcı olabilmektedir.

 

Tuvaletteki Koku

Daha önce de belirttiğimiz gibi tuvaletteki koku çok can sıkıcı olabilir. Evinizdeki tuvalet kokusuna çözüm arıyorsanız, doğru çözümleri sizlere sunan firmalar ile iletişime geçmelisiniz. Genellikle yazın havanın ısınması ile beraber kötü kokular ortaya çıkmaktadır. Bu da sorunun ortaya çıkmasına sebep olur. Koku evinizin bir bölümünde olabileceği gibi bütün bir alanında da görülebilir. Bu işlemlerin çözülebilmesi için teknolojik cihazların kullanılması gerekiyor. İlk olarak tuvaletinizde yapılacak olan kameralı kontroller sonrasında gideri tıkayan bir cismin bulunup bulunmadığı kontrol edilir. Daha sonra eğer tıkanma, çatlama ya da çökme gibi durumlar varsa, onun tespiti yapılır. Bu durumda aslında koku ortadan kaldırılmış olur.

 

Tuvaletteki Kokuyu Giderme

Eğer sizler de tuvaletinizdeki kokudan şikâyetçi iseniz, ilk olarak tuvaletinizde neden koku olduğu araştırmanız gerekmektedir. Özellikle binanız eski ise bu tür sorunlarla karşılaşmanız olası bir durumdur. Tuvalet ya da banyodaki kokuların türü genellikle şu şekildedir:

• Tuvaletlerden lağım kokusu gelebilir.

• Tuvaletten ya da banyodan gaz kokusuna benzeyen bir koku gelebilir.

• Banyonun ya da tuvaletin havalandırmasını açtığınız zaman kötü kokular gelebilir.

• Yağmurlu havalarda lavabonuzun altlarından koku gelebilir.

• Lodoslu havalarda, lavabolardan uzun ya da kısa süreli kokular gelebilir.

• Alt ya da üst komşunuzdan gelen kokular sizleri rahatsız edebilir.

Tuvaletteki kokular can sıkıcı olduğu için kısa süre içerisinde çözümlenebilmesi gerekir.

 

Kameralı Cihazla Su Kaçağı Tespiti

Eski alışkanlıklarınıza, kameralı cihazla su kaçağı tespiti ile tanıştıktan sonra veda edin! Tecrübeli tesisat ustalarından tarafından yapılan su kaçağı tespiti garanti çözümdür. Bu ustaların asıl görevi, arızalı bölgeyi kamera ile kontrol ederek,  su kaçağını bulduktan sonra tamirini yapmaktır. İstanbul Tesisat bünyesinde su kaçağı bulmaya yarayan bütün cihazlar mevcuttur. Misyonumuz; konut ve ticari alanlarda meydana gelen su sızıntılarının yerini belirleyip, en az hasarla tamirini yapmaktır.

Su Tesisatında Kaçak Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Eğer sizler de tuvaletinizdeki kokudan şikâyetçi iseniz, ilk olarak tuvaletinizde neden koku olduğu araştırmanız gerekmektedir. Özellikle binanız eski ise bu tür sorunlarla karşılaşmanız olası bir durumdur. Tuvalet ya da banyodaki kokuların türü genellikle şu şekildedir:

• Tuvaletlerden lağım kokusu gelebilir.

• Tuvaletten ya da banyodan gaz kokusuna benzeyen bir koku gelebilir.

• Banyonun ya da tuvaletin havalandırmasını açtığınız zaman kötü kokular gelebilir.

• Yağmurlu havalarda lavabonuzun altlarından koku gelebilir.

• Lodoslu havalarda, lavabolardan uzun ya da kısa süreli kokular gelebilir.

• Alt ya da üst komşunuzdan gelen kokular sizleri rahatsız edebilir.

Tuvaletteki kokular can sıkıcı olduğu için kısa süre içerisinde çözümlenebilmesi gerekir.

Tesisat borularında su sızıntısı olduğundan şüpheleniyorsanız burada yazılanları evde kendi başınıza uygulamanız gerekmektedir. Eğer soğuk su tesisatında kaçak olduğunu düşüyorsanız, dairenin ana vanasını kapatıp bir kaç saat bekleyin. Alt kattaki komşunuzun tavanından damlayan sularda azalma olmazsa, sıcak su borularını kontrol etmeniz gerekiyor. Bunun için kombinin altında bulunan sıcak su vanasını kapatıp bekleyin. Ancak pis su borularında kaçak olduğunu düşünüyorsanız şüphelendiğiniz boruları bir kaç gün kullanmadan beklemeniz gerekmektedir.

Hangi Dairenin Su Kaçırdığını Bilmiyorsanız:

Üst kattan dairenize damlayan bir su akıntısı var ve üst katınızdaki komşunuz problemin ondan kaynaklanmadığını iddia ediyor. Veya üst katınızda iki daire olduğunu varsayalım. Sızıntının hangi daireden kaynaklandığı konusunda kararsız kalabilirsiniz. Bu gibi durumlar rahatsız edici olduğu kadar kızdırıcı olabilir. Hatta komşularınızla tartışmanıza bile neden olabilir. Rüyalarınıza bile girecek bu durumun çözümü aslında çok basit. Havalandırma boşluğundan bakarak hangi daireden size su damladığını görebilirsiniz. Bunu yapmanın mümkün olmadığı zamanlarda ise İstanbul Tesisat olarak bizden yardım alarak, hiçbir daireye zarar vermeden, kırma yapmadan su sızıntısının kimin dairesinden geldiğini öğrenebilirsiniz. Tecrübelerimize dayanarak söyleyebiliriz ki kaçakların %99’u bir üst kattaki evlerin banyolarından çıkmaktadır.

Su Kaçağı Belirtileri Nelerdir?

Bazı evlerde yaşanan su kaçaklarının erkenden anlaşılması için bazı yararlı bilgiler:

  • Su sayacınız, musluklar açık olmadığı halde sürekli dönüyorsa,
  • Su faturanıza yüksek ücretler ödemek zorunda kaldığınızda,
  • Banyonuza tadilat yaptırdığınız halde, alt katın tavanındaki sararmalar hâlâ devam diyorsa,
  • Seramiklerin arasında bulunan derzler renk değiştirmeye başlamışsa,
  • Islak ya da kuru zeminlerde, sürekli yüzeye su çıkması halinde,
  • Duvarlarda rutubet veya ıslanma şikayeti olduğunda,
  • Evinizde normalde kanalizasyonda yaşayan böceklerde çoğalma yaşandığında
 

Cihazla Su Kaçağı Nasıl Bulunur?

Bildiğiniz üzere su kaçağı tespitinde kullanılan cihazlar, suyun aktığı yeri takip ederek, mevcut kaçağı bir ekran yardımıyla göstermemektedir. Genel kanının aksine betonun altını gören cihazlara sahip değiliz. Bütün tesisat şirketlerinin kaçak bulmak için kullandığı 3 farklı cihaz bulunmaktadır.  Bunlar kullanım yerlerine göre;

Dinleme Cihazı: Su kaçaklarını bulmak için en çok kullandığımız cihaz, Dinleme Cihazıdır. Bu makine sıcak su ve soğuk su şebeke tesisatlarında sonuca en hızlı ulaştıran ve kaçağın yerini noktasal olarak gösteren en hassas alettir.

Termal Kamera: Genelde içerisinden sıcak su geçen borularda, sızıntı tespiti için kullanılır. Fakat markası ne olursa olsun termal kameralar, yardımcı bir cihazdan öteye gidemez. Termal Kamera yardımıyla su borularının yerini tespit etikten sonra dinleme cihazıyla nokta atışı yaparak kaçağın yeri bulunmaktadır.

Pis Su Kamerası: Servis hizmeti verdiğimiz yerlerde, pis su giderlerinde oluşan hasarı görmek için kullanılır. El ile gönderdiğimiz kameranın dışarıda bulunan ekranından tesisat hataları ve boru kırıkları rahatlıkla görülebilmektedir.

Nem Ölçer: Bu cihaz sıvı temasında bulunan ortamın, 3 cm derinliğe kadar nem seviyesini ölçmede kullanılır. Bu cihazla su kaçağının tam olarak yeri işaretlenmese de tespit aşamasında yardımcı alet olarak kullanılması iş yükünü azaltır.

DOĞRU SU TESİSATI NASIL YAPILMALIDIR ?

Bu işlemi sizlere aşama aşama aktaracağız.

1. Aşama : YAPIYA UYGUN VE KALİTELİ MALZEME KULLANIMI : Günümüz koşullarında çoğunlukla maalesef düşük maliyet , yüksek kar yöntemi izlenmektedir. İnsanlar konut ya da işyeri alımında binanın alt yapı yapım aşaması ile doğrudan ilgili olmadıkları için sorunlar kısa zamanda baş göstermektedir. Yapıya uygun malzemenin kullanımı büyük önem taşır.

2. Aşama: BORU HATLARININ DOĞRU BELİRLENMESİ : Yapı projelerinde belirtilen boru hat doğrultuları çok iyi hesap edilmeli,olası bir tadilat veya tamirat durumunda yapıya en az hasar gözetilmelidir.

3. Aşama : TEST : Çekilen hat 4. Aşamaya geçilmeden önce mutlaka su sızıntı kontrolü yapılmalıdır. İşçilik dolaylı yapılan yanlış kaynaklar, kalitesiz malzeme kullanımı daha yapım aşamasında sorun gösterir.Tesisatınızı da mutlaka ortalama 12-15 bar arası test yapılmalıdır. Ayrıca daha yapı inşa aşamsında iken bu testten sonra boruların içinde mutlak suretle su bulundurulmalı,yapının ince inşaat aşaması tamamlanana kadar boruların içinde su bulundurulmalıdır.

4. Aşama : BORU HATLARININ MUHAFAZASI : Yapının kaba inşaat döneminde tesisat yapılır. Su tesisatçısının işi bitince en son ince işçilik olarak vitrifiye montajları kalır. Su tesisatının yapılmasından, vitrifiye montajına kadar olan boş sürede inşaatlarda başka bölümlerde de çalışma olur. Su tesisatı bittikten sonra hat borularının üstü doğru şekilde harç ve kılıf ile kapatılmalı olası bir darbe ve esnemelere karşı muhafaza edilmelidir. Musluk ağız kısımları duvara harç ile mukavemetli şekilde yapılmalı. Montaj esnasında ve sonraki kullanım aşamalarında sallanıp ,esneyip oynamamalı.

5. Aşama : VİTRİFİYE MALZEMESİNİN MONTAJI : Tüm bu aşamaların sonunda vitrifiye araçlarının (küvet,lavabo,batarya,kağıtlık vb. ) montajı gelir. Çok göze gelmez ama en önemli hususlardan bir tanesidir. Vitrifiye montajlarındaki en önemli husus kaliteli işçilikle beraber duvarlara delinen montaj deliklerinin su tesisatı borusuna zarar vermesidir. Montaj bittikten sonra tekrar yapıda test yapılmalıdır. Vitrifiye montajı tesisat yapılırken mutlaka çok iyi hesap edilmelidir. Çünkü banyomuzda bulunan kağıtlık, havluluk, bornozluk,havlupan montajı,havlupan askılığının montaj yeri belirlenmeli. Montaj yapıldıktan sonra yapılacak değişiklikler banyonun seramik zemininde matkap delikleri yüzünden hasara yol açacaktır.